آموزش ساخت ایرهاکی حرفه ای

آموزش ساخت ایرهاکی حرفه ای عنوان اصلی مقاله امروز ماست که در این مقاله سعی کردیم با ارائه نکاتی در مورد آموزش ساخت ایرهاکی حرفه ای و همچنین ارائه نکات مهم برای خرید ایرهاکی, کمکی هر چند کوچک به دوستان علاقه مند به این رشته ورزشی کرده باشیم که با مطالعه و رعایت نکات مهم ان با آگاهی کامل از سیستم انواع ایرهاکی باشگاهی- ایرهاکی خانگی- ایرهاکی شهربازی- ایرهاکی ارزان, اقدام به خرید کنند. همانطور که میدانید هر ساله در کشورهای اروپایی و امریکایی مسابقات ایرهاکی در بین علاقه مندان به این رشته ورزشی , برگزار وبه نفرات اول این رشته ورزشی از سوی هیات برگزاری مسابقات جوایز ارزنده ای اهدا میگردد همچنین در این مسابقات طبق روال هرساله از سوی هیات نظارت بر مسابقات با توجه به مصوبات هیات یکی از میزهای ایرهاکی تولید شده توسط شرکتهای معتبر به عنوان بهترین میز ایرهاکی سال معرفی میگردد.
در این مقاله سعی کردیم با ارائه یکسری مطالب که خواندن اون رو برای ان دسته عزیزانی که قصد ساخت و یا خرید ایرهاکی رو دارن و در کل اون دسته از عزیزانی که علاقه مند به مطالعه مطالبی در مورد قسمتهای تشکیل دهنده یک میز ایرهاکی رو دارن توصیه میکنیم و امیدوارم که این مطالب برای شما مفید و مثمرثمر باشد.
قبل از شروع مطالب این نکته رو عرض کنم خدمتتون که در حال حاضر بهترین میز ایرهاکی در دنیا که هر ساله موفق به اخذ بهترین ایرهاکی هم از لحاظ ساختار زیبا و هم از لحاظ بازی روان که مدیون طراحان این شرکت می باشد را شرکت GOLD STANDARD GAME امریکایی به خود اختصاص داده و بعد از این شرکت در مقام دوم شرکت DYNAMO قرار دارد که به ترتیب عکس محصولات این دو شرکت رو مشاهده میکنین.

ایرهاکی dinamoo ( فروشگاه گلد ایرهاکی )

DYNAMOO

ایرهاکی gold standard game ( قروشگاه گلد ایرهاکی )

GOLD STANDARD GAME

ما تمام  توضیحات و مطالبمون رو از تصویر این دو ایرهاکی که دارای مجوز بهترین ایرهاکی از سوی هیات اروپایی و امریکایی شده رو خدمتتون ارائه می دهیم  و با ارائه نکات مهم در هر قسمت که نتیجه کار و تجربه چند ساله بنده و همکارانم در این زمینه می باشد را خدمتتون ارائه می دهیم و کار را با توضیح کامل از بخشهای تشکیل دهنده هر ایرهاکی شروع می کنیم. همان گونه که در تصاویر بالا مشاهده میکنید هر ایرهاکی از ۶ قسمت اصلی تشکیل شده:

۱)- بدنه یا شاسی ایرهاکی:

جزء اصلی ترین و مهم ترین قسمتهای هر ایرهاکی بشمار میاید که اجزا و قطعات دیگر روی این قسمت سوار می شوند و همچنین دوام و طول عمر هر ایرهاکی کاملا به سیستم طراحی بدنه ایرهاکی وابسته و جزء اولین قسمتهایی میباشد که در هنگام ساخت یک ایرهاکی به آن پرداخته می شود.
در شرکتهای اروپایی و امریکایی برای طراحی بدنه ایرهاکی از یک سیستم طراحی واحد برای بدنه استفاده می شود که تمام جوانب کار از جمله تعویض و یا تعمیر کلیه قطعات ایرهاکی و همچنین قابل رویت بودن کلیه قطعات برای خریدار در حین خرید و… سنجیده شده می باشد.
استفاده از فایبرگلاس (با شاسی فلزی) – چندلایی های مستحکم چوبی – MDF های ۱۶ میل و… در شاسی ایرهاکی باعث دوام و طول عمر بالای ایرهاکی شده و از مزایای یک ایرهاکی بادوام و مطمئن به شمار میاید.
از مشخصه های دیگر این دسته از ایرهاکی ها سینی دار بودن و وجود درب کوچک در دیواره بغل ایرهاکی که وجود هرکدام از این قسمتها بر مزایای این نوع ایرهاکی ها می افزاید. منظور از سینی دار بودن یعنی وجود یک پنل یا صفحه در قسمت تحتانی و زیرین ایرهاکی که قسمت داخلی ایرهاکی را از بیرون جدا کرده وبه نوبه خود جزء مهمترین قطعات، که استحکام اصلی ایرهاکی را مدیون خود کرده وهمچنین مدارات الکتریکی و موتورهای دمنده هوا بر روی ان نصب می گردد. در واقع کلیه قطعات روی این قسمت سوار می شوند.
واما کاربرد درب کناری جهت دسترسی به این قسمتها و تعمیر یا تعویض قطعات و همچنین همانطور که پیشتر ذکر کردیم مهمتر از ان قابل رویت بودن کلیه قطعات برای خریدار در حین خرید و رضایت مشتری از یک خرید آگاهانه با رویت کامل قطعات داخلی از مزایای درب کناری ایرهاکی می باشد.
با کمال تاسف این نکته را باید خاطرنشان کنم که در کشور عزیزمان آن دسته از تولید کنندگانی که در این زمینه فعالیت میکنند آگاهانه یا ناآگاهانه حتی با دیدن این مزایا در ایرهاکی های خارجی حتی اقدام به اصلاح و یا افزودن این قسمتها به محصولات تولیدی خود نمی کنند و به اشکال مختلف از بالا بودن قیمت این دسته از ایرهاکی ها و یا بی کیفیتی این محصولات و بی رونقی بازار آنها سعی در بد جلوه دادن این محصولات در دید مشتریان داخلی هستند.

البته اگر بازدیدی از سایتهای سازنده این محصولات داشته باشین می بینیم که قیمت واقعی این ایرهاکی ها خیلی خیلی پایینتر از این قیمتها یی است که بعضی از فروشندگان یا وارد کنندگان این دسته از کالاها ارائه میکنند و سود اصلی این محصولات نصیب تاجران و فروشندگان این محصولات می شود.
نکته اول : سنگینی وزن ایرهاکی نشان از بکار بردن قطعات بیشتر جهت بالابردن استحکام ایرهاکی و یا استفاده از موتورهای سنگین در سیستم فنها و یا قسمتهای دیگر را به دنبال دارد که این قضیه به نفع مشتری و به ضرر تولید کننده می باشد ولی گاهی شاهد عکس این قضیه هستیم که با تایید بعضی از خریداران از سبک بودن ایرهاکی جهت جابجایی راحت و سریع این محصول روبه رو می شویم که هیچ تضمینی به دوام و استحکام این دسته از ایرهاکی ها نمی باشد.
نکته دوم : هیچ ارزانی بی علت نیست در صورت مواجه شدن با محصولات ارزان قیمت با رعایت نکات ارائه شدن در این مقاله و بررسی قطعات تشکیل دهنده ایرهاکی به این نکته خواهید رسید.
گذشته از این مباحث سوالی که اکثر علاقه مندان ایرهاکی با ان مواجهند در رابطه با اندازه ابعاد ایرهاکی ها که اکثر فروشندگان به فوت ft اعلام میکنن .
– در حال حاضر اندازه ایرهاکی ها ی تولیدی :
۱)- ۶ فوت که مربوط به دسته کودکان و نوجوانان (۶۰×۱۲۰)
۲)- ۷ فوت که اندازه زمین بازی یا کف ایرهاکی (۸۰×۱۸۰)
۳)- ۸ فوت که اندازه زمین بازی یا کف ایرهاکی (۱۰۰×۲۰۰)
۴)- ۹ فوت که اندازه زمین بازی یا کف ایرهاکی (۱۲۰×۲۴۰)
می باشد.
نکته سوم :
در هنگام خرید ایرهاکی باید سه قسمت اصلی یک ایرهاکی که نقص در یکی از این قسمتها به معنی عدم کارایی ایرهاکی به شمار می آید را مورد مطالعه و بررسی قرار بدهیم تا یک خرید موفق را داشته باشیم با مطالعه مطالب بالا به این نتیجه می رسیم که :

((( اولین نکته در هنگام خرید ایرهاکی بررسی قسمتهای مختلف شاسی و بدنه ایرهاکی که جزء اولین قسمت از سه قسمت اصلی یک ایرهاکی به شمار می آید )))

۲)-زمین بازی یا کف ایرهاکی:

زمین بازی یا به اصطلاح کف ایرهاکی بر اساس زیبایی و استحکام بترتیب به پنج نوع تقسیم میشود :
۱)- کف از جنس ورق استیل
۲)- کف از جنس ورق پلکسی گلاس
۳)- کف از جنس ورق رویه فرمیکا ( ضد خش و ضد آب )
۴)- کف از جنس ورق پلی کربنات یا slapp ( با طرح و نقوش سنگ طبیعی )
۵)- کف از جنس ام دی اف های گلاس (hi gloss )
انتخاب جنس کف بر اساس طراحی و انتخاب هر شرکتی متفاوت می باشد. ولی در این میان انتخاب کف استیل به دلیل گران بودن ورق استیل و هزینه بالای سوراخکاری خیلی به ندرت توسط شرکتهای سازنده بکار برده می شود. ولی دارای زیبایی و دوام بالایی بوده که زیبایی و کیفیت بازی به مراتب بیشتری, نسبت به کفهای دیگر را داراست. بعد از کف استیل بهترین بازی و زیبایی مربوط به کف پلکسی گلاس میباشد که تمام متدهای یک کف زیبا را داراست واز معایب ان میتوان به خط و خش ایجاد شده به مرور زمان روی آن نام برد. بعد از اینها کف رویه فرمیکا بدلیل ضد خش و ضد آب بودن رتبه سوم کیفیت را داراست که اکثرا”در شرکتهای خارجی از این سه دسته ورقهای نام برده برای محصولات خود استفاده می کنند.
در رابطه با تعداد سوراخها و سایز سوراخها باید این نکته را که هر چقدر تعداد سوراخها بیشتر و سایز سوراخهای ایجاد شده روی کف ایرهاکی کوچکتر باشد شاهد بازی روان، پرسرعت و بهتری خواهیم بود جهت اثبات این قضیه میتوان با مقایسه بازی روی میزهای تولیدی داخل کشور که سوراخهای ایجاد شده روی میز قابل رویت و شمارش می باشند با میزهای خارجی که در این میزها بدلیل کوچک بودن سایز سوراخها و زیاد بودن تعداد سوراخها در صورت دقت کردن قابل رویت می باشند, شاهد بازی روان و بهتری نسبت به میزهای داخلی باشیم . البته این نکته را فراموش نکنید که یک حداقل و حداکثری برای تعداد و سایز سوراخها وجود دارد که انشاء الله در مقاله بعدی به صورت تخصصی برای علاقه مندان به ساخت ایرهاکی به آن خواهیم پرداخت.
نهایتا ذکر این نکته که, سوراخهای ایجاد شده در دستگاههای cnc به دلیل دور بالای اسپیندل, باعث اصطکاک بیشتر و داغ شدن مته و نهایتا در حین سوراخکاری با سایزی بزرگتر از سایز مته مواجه میشویم که بهترین حالت برای سوراخکاری استفاده از روش دستی, یا پایین اوردن دور اسپیندل را پیشنهاد می کنیم.
واما نکته مهم این قسمت :
((( دومین نکته در هنگام خرید ایرهاکی بررسی کف ایرهاکی و سایز و تعداد سوراخهای روی کف میباشد که دومین قسمت از سه قسمت اصلی ایرهاکی به شمار می آید )))

۳)-فن ایرهاکی (موتور و پروانه فن ):

یکی دیگر از اجزاء و قسمتهای مهم و ضروری ایرهاکی که وظیفه تامین اختلاف فشار هوا برای شناور ساختن دیسک ایرهاکی بکار می رود فن ها می باشند که بهترین گزینه, استفاده از دمنده های سانتریفیوز با موتورهای سنگین, جزء بهترین انتخابها بشمار می آید, البته با ذکر این نکته که استفاده از دمنده های مختلف با رعایت انتخاب دمنده های دور بالا, از ملزومات این قسمت می باشد, منظور از دور بالا یعنی (rpm = 3000 r/min) نزدیک به ۳۰۰۰  دور در دقیقه می باشد. در صورتیکه از دمنده های دور پایین استفاده شود, باد تولیدی قادر به شناور ساختن دیسک نخواهد بود, که ایرهاکی کارایی خود را از دست داده و تبدیل به یک جعبه سنگین می شود, که هیچکس حاضر به پرداخت وجه به این جعبه سنگین نیست. متاسفانه بنده شاهد این قضیه بودم که در یکی از ایرهاکی های تولیدشده در کارگاههای داخل کشور, به دلیل عدم اطلاعات کافی سازنده در این زمینه, اقدام به تولید ایرهاکی, با انتخاب ان دسته از فنها یی که در مکانهای کوچک برای تهویه هوا بکار میرود (عکس ۲_۱ روبرو) و خرید تعدادی از دوستان از محصولات تولیدی این کارگاه که بعد از خرید این محصول متوجه عدم کارایی آن شده وجهت تعمیر و یا تعویض قطعات داخلی ایرهاکی به بنده مراجعه کرده بودند .

فن تهویه هوا ( فروشگاه گلد ایرهاکی )

عکس ۲_۱

– در زیر نمونه ای از فن هایی که در سیستم ایرهاکی های تولیدی این شرکت (گلدایرهاکی ) بکار برده می شود که همگی از توان ودور موتور بالا برخوردارند را مشاهده میکنیم :

فن ایرهاکی _ فروشگاه گلد ایرهاکی

air hockey fan 1

فن ایرهاکی 2 (فروشگاه گلد ایرهاکی )

air hockey fan 2

در هر حال سومین نکته اصلی و اساسی برای خریداران:

((( سومین نکته در هنگام خرید ایرهاکی بررسی فن بکار برده شده در سیستم ایرهاکی میباشد که جزء نکات مهم بشمار میاید )))

۴)-مخزن هوای ایرهاکی :

در توضیح این قسمت به همین مقدار بسنده میکنیم که جهت توزیع یکدست و یکنواخت باد تولیدی توسط فن بین سوراخها از یک مخزن مکعبی شکل از جنس ام دی اف در سیستم ایرهاکی بکار برده می شود. البته در حالت کلی مخازن نیز به دو دسته مخازن مکعبی و مخازن لاترالی یا کانالی تقسیم می شوند. که در مقاله بعدی بطور تخصصی و به همراه فرمولهای محاسبه خواهیم پرداخت.

۵)-کانترایرهاکی:

یکی دیگر از قسمتهای ایرهاکی که وظیفه روشنایی زمین بازی و نشان دادن زمان بازی و تعداد گل در ایرهاکی بکار برده می شود کانتر می باشد. که این قطعه به سفارش مشتری روی هر دستگاه نصب می گردد. این قطعه نیز مانند قطعات دیگر بسته به طراحی شرکت به اشکال متفاوتی میتواند تولید و بکار گرفته شود.
ان دسته از ایرهاکی هایی که فاقد کانتر بزرگ هستند جهت شمارش گل زده و تایم بازی از یک جعبه کوچک که روی گارد زمین بازی نصب می گردد استفاده می شود.

۶)-مدار الکتریکی:

سیستم کلی مدارات الکترونیکی در همه ایرهاکی ها یکی می باشد ولی هر شرکت با توجه به کم و زیاد بودن آپشن ها یک طراحی مدار مخصوص به خود با آرم و لیبل همان شرکت در ایرهاکی بکار می برند . ولی در عمل کار همه آنها یکی می باشد یعنی استارت اولیه یا شمارش گل یا زمان سج و غیره.

در این مقاله با توضیحات جزئی سعی در شناساندن قطعات و قسمتهای تشکیل دهنده ایرهاکی بودیم و همچنین با ذکر نکاتی در زمینه خرید آگاهانه با نیت کمک به دوستانی که قصد خرید ایرهاکی را داشته باشند ارائه نمودیم. امیدوارم که این مقاله تا حدودی مفید و مثمر ثمر بوده باشد منتظر مقالات بعدی ما باشید که بطور تخصصی و کامل به کار ایرهاکی خواهیم پرداخت.

در ادامه مطالب میتوانید با بازدید از محصولات تولیدی این شرکت و مقایسه با محصولات اروپایی, به نکات ارایه شده در این مقاله بطور کامل پی برده و اطلاعات کافی در این زمینه کسب نمایید.

 بازدید از محصولات تولیدی این شرکت 

Comments are closed.